Strona główna » Usługi » Piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego Gdańsk Osowa – Profilaktyka stomatologiczna

Piaskowanie zębów i usuwanie kamienia nazębnego Gdańsk Osowa - profilaktyka stomatologiczna

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć ponad 90% osób dorosłych, a coraz częściej także dzieci. Przyczyną powstawania próchnicy jest długotrwałe odkładanie się płytki nazębnej. To lepka i bezbarwna warstwa bakterii, która niszczy szkliwo. Pozostawiona przez dłuższy czas na powierzchni zębów przekształca się w kamień nazębny, którego nie da się usunąć domowymi sposobami. Kamień nazębny jest nie tylko jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust, ale prowadzi także do uszkodzenia szkliwa i rozwoju paradontozy (rozchwiania zębów). Dlatego w przypadku nagromadzenia się kamienia, konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa, który zleci wykonanie profesjonalnej higienizacji zębów.

Profilaktyka stomatologiczna to:

codzienne oczyszczanie jamy ustnej

Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie: rano (aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust) oraz wieczorem (aby oczyścić zęby z resztek pokarmowych). Wieczornemu szczotkowaniu powinno towarzyszyć także nitkowanie i płukanie za pomocą specjalnych płynów do higieny jamy ustnej. Należy pamiętać nie tylko o oczyszczaniu zębów, ale także języka, na którym gromadzą się bakterie powodujące stany zapalne jamy ustnej.

regularne wizyty u dentysty

Stan uzębienia należy kontrolować przynajmniej raz w roku. Zabieg higienizacji zębów warto jednak wykonywać raz na pół roku, a u pacjentów, którzy palą papierosy, piją dużo kawy lub herbaty nawet raz na trzy miesiące. Częstotliwość usuwania kamienia, piaskowania i fluoryzacji powinna być uzależniona m.in. od diety, stosowania używek oraz przestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Higienizacja zębów pozwala pozbyć się nie tylko kamienia, który jest niemożliwy do usunięcia szczoteczką, ale także osadu powstającego w wyniku picia kawy, ciemnej herbaty, czerwonego wina lub nałogowego palenia tytoniu. O częstotliwości powtarzania zabiegu higienizacji decyduje stomatolog. Scaling, piaskowanie oraz fluoryzację w naszym gabinecie dentystycznym w Gdańsku wykonuje profesjonalna higienistka stomatologiczna. Do usuwania kamienia, złogów i osadów wykorzystujemy nowoczesny, bezpieczny i certyfikowany sprzęt.

profilaktyka stomatologiczna
piaskowanie zębów oraz usuwanie kamienia nazębnego

Scaling, piaskowanie i fluoryzacja, czyli jak wygląda higienizacja zębów w Klinice Piękni i Zdrowi w Gdańsku?

Powstawanie białych plamek na zębach to pierwszy etap rozwoju próchnicy. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może prowadzić do demineralizacji szkliwa i kruszenia zębów. Następnie dochodzi do rozpadu zębiny, zajęcia miazgi i powstawania ropnia. Rozwój próchnicy może prowadzić do leczenia endodontycznej (kanałowego), a nawet do przedwczesnej utraty zębów. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia i dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Trzy etapy higienizacji zębów:

Scaling

Usuwanie kamienia nazębnego może być wykonywane na kilka sposobów m.in. w sposób konwencjonalny (skalerem ręcznym), mechaniczny, laserowy, chemiczny, dźwiękowy oraz ultradźwiękowy. O wyborze metody oczyszczania zębów decyduje stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zapoznaniu się ze stanem uzębienia. Scaling jest metodą bezbolesną, choć osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów mogą odczuwać pewien dyskomfort w wykonywania zabiegu. Dolegliwości bólowe należy natychmiast zgłosić osobie przeprowadzającej zabieg. Komfort pacjentów jest dla nas najważniejszy! Dlatego zawsze dostosowujemy tempo usuwania kamienia do możliwości danego pacjenta.

Piaskowanie

To zabieg, podczas którego lekarz stomatolog lub higienista usuwa z powierzchni zębów przebarwienia, osad i resztki kamienia nazębnego, który pozostał po scalingu. Piaskowanie wykonuje się za pomocą strumienia wody wraz z dodatkami takimi jak soda oczyszczona. Podobnie jak w przypadku scalingu zabieg nie powinien powodować dolegliwości bólowych.

Fluoryzacja

To ostatni etap procesu higienizacji. Powierzchnię zęba, z której został usunięty kamień oraz osad, pokrywa się specjalnym preparatem zawierającym odpowiednią dawkę fluoru. To pierwiastek, który wzmacnia szkliwo i czyni je bardziej odporne m.in. na działanie kwasów.

Usuwanie kamienia nazębnego i profilaktyka stomatologiczna w Klinice Piękni i Zdrowi w Gdańsku

Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech! Im lepsza profilaktyka stomatologiczna, tym mniejsze ryzyko osadzania się kamienia. Umów się na wizytę w naszej Klinice w Gdańsku-Osowej telefonicznie (882-039-753) lub mailowo (rejestracja@stomatologia-osowa.pl). Profesjonalna higienizacja to nie tylko mniejsze ryzyko powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł, ale także lepszy wygląd zębów.