Ortodonta Gdańsk Osowa - leczenie ortodontyczne
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne jest przeprowadzane przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Możliwe jest jednak założenie aparatu pacjentowi, u którego nie występują wskazania medyczne do jego noszenia, a chęć skorygowania ułożenia zębów podyktowana jest jedynie względami estetycznymi. W Klinice Piękni i Zdrowi w Gdańsku podchodzimy do procesu leczenia w sposób holistyczny. W naszym gabinecie pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem . W codziennej pracy korzystamy z nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu jesteśmy w stanie postawić właściwą diagnozę i zagwarantować naszym pacjentom trwały efekty leczenia.
Do czego może prowadzić nieleczona wada zgryzu?
Wada zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczona może prowadzić do powstawania różnego rodzaju problemów w jamie ustnej o charakterze miejscowym lub ogólnoustrojowych związanych przede wszystkim z układem pokarmowym i nerwowym. Wśród najczęstszych zaburzeń wywołanych wadą zgryzu możemy wymienić:
- choroby zębów (m.in. próchnicę), choroby dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych,
- rozwój lub pogorszenie wad wymowy,
- przewlekłe bóle głowy,
- trudności w oddychaniu,
- szumy uszne,
- szybsze ścieranie się zębów, co w perspektywie długotrwałej może prowadzić do ich uszkodzenia, pękania, a nawet wypadania,
- w przypadku dzieci posiadających pierwsze zęby mleczne nieleczona wada zgryzu może powodować, że w szczęce będzie zbyt mało miejsca dla zębów stałych,
- zaburzona praca narządu żucia może skutkować problemami z układem pokarmowym,
- nadmiernie pochylone zęby są narażone na większe ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych,
- wada zgryzu (zbyt mocno cofnięta lub zbyt daleko wysunięta broda, złe ułożenie zębów) może powodować problemy z samoakceptacją i problemy z nawiązywaniem trwałych relacji.
3 najczęstsze wady zgryzu
Tyłozgryz
To najczęstsza wada zgryzu. Dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego. Tyłozgryz możemy podzielić na częściowy, całkowity i rzekomy. Najbardziej charakterystyczną cechą przy tym typie zgryzu jest brak kontaktu zębów siecznych.
Przodozgryz
To wada zgryzu, która w zdecydowanej większości przypadków wymaga leczenia ortodontycznego. Dolny łuk zębowy zachodzi na górny. Broda i dolna warga są wysunięte do przodu. Nieleczona wada u osób dorosłych może wymagać leczenia chirurgicznego.
Stłoczenie zębów
O tego typu wadzie mówimy, gdy w łuku zębowym nie ma miejsca dla wyżynających się zębów, co powoduje, że nachodzą na siebie i rosną w nieodpowiednim miejscu lub pod złym kątem. Stłoczenie możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwsze ma podłoże genetyczne, drugie jest uwarunkowane czynnikami środowiskowymi.
Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?
Jedną z najczęstszych przyczyn wad zgryzu jest genetyka. Jak wskazują liczne opracowania naukowe, u dzieci, których rodzice zmagali się z wadą zgryzu, występuje dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia wady. Ale nie zawsze wada zgryzu jest cechą wrodzoną. Jej rozwój może być spowodowany źle dobranym leczeniem ortodontycznym w dzieciństwie oraz niewłaściwymi nawykami, do których możemy zaliczyć m.in.:
- długotrwałe ssanie kciuka lub smoczka,
- nieprawidłowe ułożenie płodu,
- poród kleszczowy lub twarzyczkowy,
- krzywica,
- nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub nieprawidłowe karmienie butelką,
- oddychanie przez usta spowodowane np. przerostem migdałków,
- obgryzanie paznokci,
- nałogowe podgryzanie różnych przedmiotów takich jak długopisy, kredki czy ołówki,
- zgrzytanie zębami (bruksizm).
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, który na pierwszej wizycie zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta i przedstawia możliwości leczenia. Kolejny krok to pobranie wycisków oraz diagnostyka radiologiczna przeprowadzana w naszej Klinice w Gdańsku za pomocą najnowocześniejszych urządzeń . Lekarz zawsze dobiera metodę leczenia do potrzeb danego pacjenta. Regularne wizyty kontrolne odbywające się co kilka tygodni zgodnie z zaleceniami.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Nasza Klinika oferuje wiele nowoczesnych sposobów leczenia wad zgryzu m.in. aparaty stałe, samoligaturujące (niewymagające stosowania gumek mocujących), ruchome oraz aparaty Invisalign w postaci przezroczystych, dyskretnych nakładek. O wyborze metody leczenia decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem i zapoznaniu się z wynikami badań diagnostycznych oraz stanem jamy ustnej.
O czym należy pamiętać przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia ortodontycznego?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy sprawdzić stan jamy ustnej, wykonać higienizację zębów oraz uzupełnić ewentualne ubytki. W trakcie noszenia aparatu konieczne będą regularne wizyty. Osoby noszące aparat ortodontyczny muszą w szczególny sposób zadbać o higienę jamy ustnej, pamiętając o regularnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej oraz używaniu szczoteczek międzyzębowych. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty pozwalające zachować zęby w dobrym stanie przez cały okres leczenia. O jego zakończeniu zawsze decyduje lekarz. Po zdjęciu aparatu może zlecić regularne kontrole oraz podjąć decyzję o założeniu specjalnych retainerów pomagających utrzymać efekt leczenia.
Dobry ortodonta, czyli jaki?
Skuteczne leczenie ortodontyczne wymaga właściwego rozpoznania problemu i zastosowania odpowiednich metod leczenia dopasowanych do potrzeb konkretnego pacjenta. Dobry ortodonta, bazując na wiedzy i doświadczeniu, jest w stanie opracować plan leczenia, którego efektem będzie skorygowanie wad zgryzu i poprawa jakości życia pacjenta. W naszej klinice w Gdańsku nie boimy się trudnych wyzwań. Jesteśmy w stanie zaproponować pacjentom leczenie ortodontyczne na miarę XXI wieku. Dążymy do tego, aby uzyskać jak najlepsze i najtrwalsze efekty. Skutecznie leczymy zęby i pomagamy pozbyć się kompleksów związanych z wadą zgryzu. Z naszej Kliniki pacjenci wychodzą z uśmiechem na twarzy!
Ortodoncja w Gdańsku dla dorosłych
Nieleczona wada zgryzu może powodować nie tylko dyskomfort w obrębie narządu żucia, ale być także przyczyną przedwczesnej utraty zębów. Wbrew niektórym opiniom leczenie ortodontyczne warto rozpocząć w każdym wieku, nie tylko w przypadku dzieci. Zgłoś się , jeżeli:
- zmagasz się z nawracającymi chorobami przyzębia,
- masz problemy z żuciem i gryzieniem pokarmów,
- cierpisz na chroniczne bóle głowy i/lub bóle w obrębie stawów żuchwowo-skroniowych,
- zgrzytasz zębami,
- masz problemy z wypowiadaniem niektórych głosek,
- Twoje zęby szybko się ścierają, kruszą i pękają,
- cierpisz na paradontozę,
- masz kompleksy związane z nadmiernie wysuniętą lub cofniętą szczęką,
- chcesz odzyskać pewność siebie i poprawić komfort życia.
Wyeliminowanie wad zgryzu jest pierwszym etapem w przypadku konieczności leczenia protetycznego. Na konsultację ortodontyczną w Klinice Piękni i Zdrowi w Gdańsku umówisz się telefonicznie (882 039 753) lub mailowo (rejestracja@stomatologia-osowa.pl).
Ortodoncja dla dzieci w Gdańsku
Najczęściej wady zgryzu są diagnozowane u dzieci między 7. a 18. rokiem życia. Na pierwszą wizytę warto jednak wybrać się dużo wcześniej! Zachęcamy do profilaktycznej wizyty już z dwu-, trzylatkiem (zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego). Dzięki temu można szybko zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia dopasowaną do wieku dziecka, stanu zdrowia oraz rozpoznanej wady. Nasz zespół posiada bogate doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. Dzięki temu wizyta w naszej Klinice nie powoduje dodatkowego stresu.
Jakie sygnały świadczą o tym, że warto wybrać się na konsultację ortodontyczną?
- Stłoczone zęby.
- Przodozgryz i tyłozgryz.
- Przedwczesna utrata zębów mlecznych.
- Wady wymowy.
- Oddychanie przez usta.
- Nieprawidłowe połykanie pokarmów.
Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech tych, których kochasz!